Üniversite Kayıt İşlemleri Ne Zaman Yapılacak?

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) üniversiteye girecek adayların tercih işlemleri ardından sonuç heyecanı başladı. Yerleştirme sonuçları en kısa zamanda (Bayramın hemen ardından duyurulmasını bekliyoruz) ‘https://sonuc.osym.gov.tr’ internet adresinden adaylara duyurulacak. Tercihlere ilişkin sonuç belgesi kazananların adreslerine gönderilmeyecek. Adaylar sonuç belgesinin çıktısını ÖSYM’nin internet sitesinden  alıp kayıt yaptırabilecekler. Açıklanacak olan sınav sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri ise eylül ayının ilk haftasında gerçekleşecek. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasına çok az bir vakit kaldı. Ağustos ayının  sonuna gelinmesiyle birlikte YKS tercih sonuçlarına ilişkin araştırmalar hız kazandı. Adaylar YKS tercih sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecekler. Kazanan adaylara ilişkin kayıt işlemleri ise Eylül ayının başında gerçekleşecek. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üniversite sınavına giren adaylar tercih işlemlerini 7-14 Ağustos tarihleri arasında tamamladılar. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı 150 ve üzerinde olan adaylar tercihlerini yaptılar. Peki, ÖSYM tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen YKS’nin tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

KAYITLAR EYLÜL AYININ BAŞINDA BAŞLIYOR

Adaylar YKS tercih sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden TC kimlik numarası ve ÖSYM’nin kendilerine vermiş olduğu şifreyle öğrenebilecekler. ÖSYM sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin tam bir açıklama yapmadı. Ancak kayıt işlemlerinin 3-7 Eylül 2018 tarihinde yapılacağı göz önünde bulundurulunca tercih sonuçlarının ağustos ayının son haftası içerisinde yani bir başka deyişle Kurban Bayramı tatilinin bitimindeki hafta (27-31 Ağustos 2018) açıklayacağı düşünmekteyiz. YKS tercih sonuçlarına göre kayıt hakkı kazananların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik ortamda kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

EK YERLEŞTİRME

Tercih sonuçlarına göre adaylar kazandıkları programlara kayıt işlemi yapacaklar. Ancak herhangi bir programa yerleşemeyen adayların durumu ne olacak?

Açıklanan tercih sonuçlarına göre  adaylar kazandıkları programlara kayıt işlemi yapacaklar. Ardından boş kalan kontenjanlar için üniversiteler tekrar kontenjan açıklayacaklar ve bu boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme süreci başlayacak. Ancak ilk yerleştirme sonucunda tercih yaparak bir programa yerleşen adaylar ek yerleştirme için başvuru yapamıyorlar. Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Ek yerleştirmeye başvuracak olan adaylar ÖSYM’nin hesabına 15 lira yatıracaklar. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların yapacakları tercihler işleme alınmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.