AYT Nedir? Alan Yetenek Testi Nedir?

AYT Nedir? Alan Yetenek Testi Nedir?

Gelecekteki mesleğinize ulaşmanız için önemli basamaklardan birisidir. YKS’de ağırlığı yüzde 60’tır. Eski ismi LYS olan bu sınavda da ÖSYM’nin açıklamaları ışığında görüyoruz ki 10. 11. ve 12. sınıf müfredatından konular üzerinden öğrencilerin bilgiyi kullanarak soruların çözülmesi istenmektedir. 3 saat sürecek olan bu sınav geçmiş yıllardaki sınavlara göre daha fazla vaktin olması anlamına geliyor. Bu durumda eskiden vakitle problem yaşayan öğrenciler için artık bir nebze olsun vakit konusu avantajlı hale gelmiş oldu.

LYS’ye göre dezavantajlı noktası ise puan türlerine herkese göre eşitlemiştir. Daha da açmak gerekirse, artık makine mühendisliğine gitmek isteyen öğrenciler için sadece Fizik veya Kimya soruları çözmek yeterli olmayabilir, o yüzden Biyolojiyi de çözmenin geçen senelere daha da önemli olduğunu fark etmesi gerekmektedir.

Soru sayılarının diğer yıllara göre yüzde 50 oranında azaltılmış olması, sorular üzerinde hata yaptığınız zaman sıralama konusunda büyük bir dezavantaj haline gelebilir. Ortalama 1 soruyu yanlış yaptığınız zaman 10.000 kişinin gerisine atıyorsa bu sınav sistemiyle birlikte bu sayı 20.000 civarında kişinin gerisine atabilir. Bu bilgiler ışığında, AYT’nin ciddiye alınması gereken bir sınav olduğunu görüyor ve büyük titizlikle hazırlanılmasında fayda vardır diyoruz. AYT özel ders aldığınız zaman bu yukarıda belirtilen dezavantajlı durumları lehinize çevirme ihtimaliniz vardır.

AYT (Alan Yerlilik) Oturumunda Kaç Soru Bulunmaktadır ?

Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecek olan ikinci oturumda, 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri sorularından oluşmak üzere dört test yer alacaktır. Sınav süresi 180 dakikadır.

AYT (Alan Yeterlilik) Oturumda Testlerin Ağırlıkları Nelerdir?

İkinci Oturumda uygulanacak testlerin ağırlıkları puan türüne göre aşağıdaki gibi olacaktır.
Tercih edilecek puan türüne göre:

  • Sözel puanda; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı %30, Sosyal Bilimler
    testinin ağırlığı %30’dir.
  • Sayısal Puanda; Matematik testinin ağırlığı %30, Fen Bilimleri testinin ağırlığı %30’dir.
  • Eşit Ağırlık Puanda; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı %30, Matematik
    testinin ağırlığı %30’dir.

AYT Özel Ders Neden www.manisaozelders.com ’dan Alınmalıdır?

Bu tip kitle sınavlarında doğru strateji ve bilgiyi kullanma konusunda taktiksel olarak yeteri kadar donanıma sahip olan ve zamanında üniversite sınavında iyi dereceler almış deneyimli hocalardan oluşmuş bir kadromuzla birlikte yukarıda da belirttiğimiz üzere eğitimde “önce kalite” anlayışı ile hizmetinizdeyiz.

Derece yapmış olan hocalarımız her dersin en ince noktasına kadar bilgi birikimine sahip olmakla beraber kendi alanlarında uzman oldukları için bildiklerini aktarma da aynı şekilde dikkatli ve titiz bir tutum sergilemektedirler.

AYT sizin geleceğinizdeki mesleği seçmenizde önemli bir yere sahip olan bir sınavdır. İyi bir üniversiteye yerleşebilmek için lise hayatının başından itibaren düzenli ve disiplinli olarak TYT’ye ve AYT’ye hazırlanmak büyük derecede önem arz etmektedir. Bu nedenle öğrencilerin akademik başarısı özel ders ile desteklenebilir. AYT özel ders hizmetimizden faydalanmak isteyen tüm öğrenci ve velileri bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.